ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
Manufacturer:
Abracon Corporation
Mfr.Part #:
ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
Datasheet:
Description:
Crystals SMD5032-4P SMD/SMT 12 MHz 18 pF
ParameterValue
Tolerance0.002 %
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ω
Length5 mm
Width3.2 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Ceramic
Height1.2954 mm
PackagingReel
Depth3.2 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Frequency12 MHz
Frequency Stability30 ppm
Frequency Tolerance0.002 %
Load Capacitance18 pF
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Series Resistance60 Ω
Schedule B8541600080
Drive Level1 µW
Operating ModeFundamental
Height - Seated (Max)1.3 mm